Waardering:
  • 0 stemmen - gemiddelde waardering is 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rolweerstand, luchtweerstand en zithoek bij ligfietsen
#21
(21-Jan-2022, 10:16 AM)pietandringa schreef: Invloed van de lichaamshouding en rolweerstand op de benodigde inspanning bij het ligfietsen
Initiatiefnemer en auteur: Bert Hoge          
Dit onderzoek is gehouden in samenwerking met de NVHPV en dit artikel  is reeds eerder gepubliceerd in het tijdschrift “Ligfiets&” nr.3-2003 onder de titel “de meetligfiets” en de meetresultaten zijn gepresen­teerd (Power-Point) voorafgaand aan de Algemene Leden Vergadering van 2003. Het oorspronkelijke artikel is hier en daar aangepast en verduidelijkt. De meetresultaten zijn natuurlijk ongewijzigd.

Rolweerstand. Deze invloed is gemeten bij  een hvs  van  +5cm en lighoek van 21˚.
1- Invloed diameter wiel
Een verschil in totale weerstand van 21W (10%) tussen de Schwalbe Stelvio in 559 (201W) en de 406-uitvoe­ring (222W), ondanks dat de luchtweerstand van de 559-uitvoering  groter moet zijn. Uit metingen in het verleden  van de rolweerstand van banden weten we dat de rolweerstand omgekeerd evenredig is met de toe­name van de diameter van  het wiel. Een 20 inch wiel geeft dan circa 40% meer rolweerstand dan een 26 inch wiel. De rolweerstand bij deze ligfiets en snelheid van 35km/h is ongeveer 25% van de totale weerstand. Dit komt goed overeen met het gemeten totale verschil in weerstand n.l. 40% van 25% zijnde 10%.

Dat zet mij aan het denken. Maar over de stelling dat de rolweerstand omgekeerd evenredig toeneemt met de toename van de wiel diameter zijn velen het niet eens. Zelfs niet met de stelling dat die weerstand toe neemt van de vierkantswortel van de wiel diameter.
Voorbeeld. 20" wiel t.o.v. een 28" wiel. Verschil 8 : 0,20 = 40% toename. Voor een 16" wiel t.o.v. een 28". Verschil zelfs 12 : 0,16 = 75% zijn.

Het is zelfs veel minder. Met naar belasting aangepaste bandenspanning, op een vlakke en gladde weg, met alle voor- en nadelen op gewicht en luchtweerstand, is dat verschil op de totale weerstand bijna te verwaarlozen. Maar zeker geen 10% als in de aanhef omschreven.

Bron: https://stringfixer.com/nl/Rolling_resistance

Een voorbeeld:
De Greenspeed Aero met de kleine 16" voorwielen zou aan de voorzijde 62,5% zwaarder rollen dan een 26" wiel en 25% zwaarder rollen dan 20" voorwielen. Je zou die Aero toch gelijk verkopen als dat waar was.
Antwoord }
Bedankt door: Hoekie


Berichten in dit topic
RE: Rolweerstand, luchtweerstand en zithoek bij ligfietsen - door PietV* - 27-Feb-2022, 12:13 PM
RE: Nieuwe Quest 3.0 - door Jeroen S - 21-Jan-2022, 07:20 PM
RE: Nieuwe Quest 3.0 - door 365cycle - 21-Jan-2022, 09:06 PM

Ga naar locatie:


Gebruikers die dit topic lezen: 1 gast(en)
Welkom
Je moet jezelf aanmelden voor je een bericht kunt plaatsen.

Gebruikersnaam:


Wachtwoord:





Nieuwe berichten
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
We hebben hier ook...Wim -de roetsende — 07:53 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
Ik vind dat het prim...Hardloper — 07:43 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
Mij is opgevallen ...Wim -de roetsende — 07:39 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
Zolang het voor de w...ZoefZoef — 06:56 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
De vereniging van ...Frutsel — 06:43 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
Het wel of niet hebb...Bobslee — 05:57 PM
Vandaag ben ik blij omdat.....
..na 5 maanden ofzo ...ZoefZoef — 03:50 PM
OBT 2025 Groningen
Via deze link kom je...Lig-hen — 03:06 PM
OBT 2025 Groningen
Oh, het is echt mist...ZoefZoef — 02:22 PM
OBT 2025 Groningen
Lig-hen — 02:01 PM
OBT 2025 Groningen
Fijne rit iedereen e...ZoefZoef — 01:01 PM
Nazca Fuego tiller steer stem 1 1/8
Here is another stem...De tovenaar — 12:53 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit f...
De vereniging van Li...Niels van der Wal — 12:39 PM
Tijd voor een rubriek "motoren"op dit fo...
Mij is opgevallen da...PlantageBohémien — 10:41 AM
OBT 2025 Groningen
Ook ik wens alle dee...Wim -de roetsende — 09:41 AM
OBT 2025 Groningen
Veel plezier voor, t...Josligfiets — 08:45 AM
OBT 2025 Groningen
ik hoorde al van ver...Veloquest — 03:55 AM