Schoenplaatjes afstellen
|
Berichten: 606
Topics: 38
Lid sinds: Sep 2021
Bedankt: 638
1565 x bedankt in 558 berichten
Ik heb sinds kort nieuwe fietsschoenen en die zijn een stuk stijver en hebben minder bewegingsvrijheid in de pedalen dat ik tot op heden gewend was.
Nu ben ik wat aan het opbouwen in kilometers in verband met de Climate Classic over kleine 2 maanden en merkte ik gisteren na 150km dat ik wat last van de rechterknie kreeg. Ik heb ook het idee dat ik bij dat been iets compenseer voor de stand van de voet op het pedaal. En dus leek het mij logisch eens na te denken over de stand van de SPD plaatjes
Dit is nieuw voor mij: ik zette ze altijd simpelweg zo ver mogelijk naar het midden van de voet, recht, en fietsen maar. De goedkopere, minder stijve, ruimere schoenen die ik had gaven me kennelijk de mogelijkheid de stand van mijn voet dusdanig te draaien/bewegen dat ik geen last kreeg. Tot nu toe dus lijkt het....
Dan rijst de vraag: hoe stel je die plaatjes een beetje fatsoenlijk af? Google (of in mijn geval Ecosia  ) overlaadt me met racefiets bikefitters overal in den lande en blogs met tips. Maar voor de ligfietsers is het wat dunner bezaaid.
Daarom hier de vraag: wie heeft er tips hoe ik zelf een begin kan maken met in ieder geval het nalopen van de stand van de plaatjes en wellicht iets tweaken? Ik heb er vooralsnog geen bak geld plus reis naar midden des lands voor over. Eerst zelf maar eens wat proberen. Die stap kan altijd nog.
Alvast dank maar weer!!
Carbon Quest #501 - Challenge Hurricane - Thys 222 - Ligfietsclub Noorderligt
Berichten: 154
Topics: 3
Lid sinds: Oct 2023
Bedankt: 2
377 x bedankt in 153 berichten
Kan ik niet mee helpen, bij mij zit er ook genoeg speling op om de knieën goed te houden. 2 weken geleden wel een ontsteking op de linkerknie gekregen (is nu bijna volledig hersteld), maar ik denk niet dat fietsen de oorzaak is aangezien ik de QV nu al bijna 155000km heb en ik er al lang niks meer aan versteld heb. Wel was fietsen de beweging die de meeste last gaf, maar de ontsteking begon toevallig op een dag dat ik niet gefietst had... De week erna leek het alsof het na fietsen telkens net iets beter ging ondanks dat ik me bij het fietsen zelf wel moest inhouden bij kracht zetten.
Misschien wel dat je in de pedalen de speling wat kan afstellen? Ik meen dat daar ook iets verstelbaar is met een schroef (vooral de benodigde kracht om los te klikken, maar ik meen dat het ook invloed heeft op speling)
Berichten: 466
Topics: 15
Lid sinds: Jan 2023
Bedankt: 282
867 x bedankt in 428 berichten
, 09:54 AM
(Dit bericht is het laatst bewerkt op , 09:58 AM door LigfietsWilsum.)
Welke soort spd-plaatjes heb je?
Er zijn er die precies passen en de voet fixeren, maar je hebt ook een ander typenummer dat geeft net wat meer bewegingsruimte.
Zal even zoeken wat het nummer is.
Shimano SM-SH56 SPD Multi Release
Sh51 is dacht ik de standaard.
Berichten: 606
Topics: 38
Lid sinds: Sep 2021
Bedankt: 638
1565 x bedankt in 558 berichten
(, 09:52 AM)qv-tester schreef: ...
Misschien wel dat je in de pedalen de speling wat kan afstellen? Ik meen dat daar ook iets verstelbaar is met een schroef (vooral de benodigde kracht om los te klikken, maar ik meen dat het ook invloed heeft op speling)
Goeie, dat kan vermoedelijk wel. Zal het eens checken!
(, 09:54 AM)LigfietsWilsum schreef: Welke soort spd-plaatjes heb je?
Er zijn er die precies passen en de voet fixeren, maar je hebt ook een ander typenummer dat geeft net wat meer bewegingsruimte.
Zal even zoeken wat het nummer is.
Shimano SM-SH56 SPD Multi Release
Sh51 is dacht ik de standaard.
Meteen even gekeken en heb de SH56 eronder zitten. Die zou dus meer bewegingsruimte bieden?
Carbon Quest #501 - Challenge Hurricane - Thys 222 - Ligfietsclub Noorderligt
Berichten: 466
Topics: 15
Lid sinds: Jan 2023
Bedankt: 282
867 x bedankt in 428 berichten
Ja, als 't goed is geeft de 56 al meer bewegingsvrijheid.
Berichten: 6.428
Topics: 164
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 2515
8633 x bedankt in 4204 berichten
Ik heb geleerd van een shoefitter dat je ze niet recht onder de schoen moet zetten, maar dat je ze moet uitlijnen naar het midden van de hak.
Ik zet ze dus lichtjes vast, daarna trek ik een denkbeeldige lijn naar het midden van de hak van mijn schoen en ten opzichte van die lijn zet ik ze dan recht.
Bij de meeste schoenen staan ze dan een tikkeltje scheef ten opzichte van het middenvoet-gedeelte.
Wim -de roetsende
Thys 209 Rowingbike - Milan SL MK7 - M5 CHR - DF 282
Berichten: 121
Topics: 9
Lid sinds: Apr 2021
Bedankt: 3
248 x bedankt in 108 berichten
SH56-plaatjes geven inderdaad mooi wat speling om je voet te draaien, en je kunt ze ook uitklikken door je voet te kantelen. Veel fijner voor de knieeen dus
Berichten: 18
Topics: 1
Lid sinds: Apr 2024
Bedankt: 3
49 x bedankt in 18 berichten
Vergelijkbaar met Wim de Roetsende is de binnenkant van de zool tegen iets rechts aan leggen, en daar haaks het plaatje op positioneren. Schroefjes in de pedalen zelf stelt voor zover ik weet alleen het makkelijker of moeilijker uitklikken in, niet de bewegingsvrijheid.
Berichten: 6.428
Topics: 164
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 2515
8633 x bedankt in 4204 berichten
(11 uren geleden)Victor schreef: SH56-plaatjes geven inderdaad mooi wat speling om je voet te draaien, en je kunt ze ook uitklikken door je voet te kantelen. Veel fijner voor de knieeen dus
Zoveel hoofden zoveel zinnen.
Ik vond ze echt verschrikkelijk. Ik kreeg juist last van mijn knieën met de SH56.
Wim -de roetsende
Thys 209 Rowingbike - Milan SL MK7 - M5 CHR - DF 282
Berichten: 1.580
Topics: 11
Lid sinds: Jul 2019
Bedankt: 768
2672 x bedankt in 1241 berichten
De SH56 hebben volgens mij een paar graden bewegingsvrijheid tov de SH51. Dat is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat je met de SH56 kan uitklikken naar buiten, binnen, en naar boven
Berichten: 3.089
Topics: 105
Lid sinds: Apr 2023
Bedankt: 3512
3751 x bedankt in 2549 berichten
Al vanaf het begin heb ik SM-SH51 eronder zitten. Mijn vermogens meters registreren ook: Pedaalmidden-offset (PMO). Volgens mij is dit iets wat je kan gebruiken om ze af te stellen. Maar ik zie echt geen constante in die waarde. En veranderd mijn plaatjes nooit. Dus ik betwijfel of er duidelijke richtlijnen ervoor zijn.
Geduld en respect voor de medemens is een schone zaak.
Berichten: 1.906
Topics: 111
Lid sinds: May 2018
Bedankt: 7740
2821 x bedankt in 1330 berichten
(9 uren geleden)Wim -de roetsende schreef: Ik vond ze echt verschrikkelijk. Ik kreeg juist last van mijn knieën met de SH56.
Omdat ze teveel speling geven. Dat kan toch nooit verkeerd zijn?
Berichten: 6.428
Topics: 164
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 2515
8633 x bedankt in 4204 berichten
(8 uren geleden)Hoekie schreef: (9 uren geleden)Wim -de roetsende schreef: Ik vond ze echt verschrikkelijk. Ik kreeg juist last van mijn knieën met de SH56.
Omdat ze teveel speling geven. Dat kan toch nooit verkeerd zijn?
Bij mij blijkbaar wel. Ik moest veel moeite doen om mijn voeten in de juiste positie te houden.
Wim -de roetsende
Thys 209 Rowingbike - Milan SL MK7 - M5 CHR - DF 282
Berichten: 5.964
Topics: 113
Lid sinds: Sep 2020
Bedankt: 12085
9358 x bedankt in 4582 berichten
Een goede shoefitter is z'n gewicht in goud waard.
Ik heb lang gereden met 0 graden speling en dankzij shoefitten nooit problemen ondervonden.
In words of others,
Wisdom blooms, forums unite,
Quoted love takes flight.
Berichten: 1.680
Topics: 10
Lid sinds: Oct 2020
Bedankt: 465
3297 x bedankt in 1531 berichten
Ik had met mijn laatste nieuwe paar schoenen ook ineens problemen. Kon de goede positie niet helemaal vinden. Ik heb uiteindelijk de sleufjes voor de spd 6-8 mm naar de hak uitgefreesd. Daarmee kwamen ze pas op den vergelijkbare positie als bij het andere oude merk. Ik heb de klik van de pedalen altijd vrij los staan, op slecht wegdek rammelen mijn voeten in de pedalen, maar ze vallen er niet af. Ik zoek altijd naar een positie waarin ik mijn voet ontspannen kan laten hangen in het midden. Maar het blijft soms gek. De schoenen en spd die in de Milan prima zitten, doen het prima. Met dezelfde schoenen in een andere SPD op de m5 lowracer, voelt het niet helemaal perfect.
Het lukt me soms om door bewust met de voet positie te spelen, beetje naar buiten drukken, naar binnen etc, te vinden waar het probleem zit. Ik fiets met de rechter hak wat naar binnen die soms in conflict met de crank komt. Dat weet ik inmiddels.
De oude en nieuwe schoenen inklikken en eens goed kijken en vergelijken, misschien zie je iets. Die sleufjes zitten ook niet altijd op dezelfde plek. In mijn geval naar de hak, soms ook links rechts.
|
Gebruikers die dit topic lezen:
|
Welkom
|
Je moet jezelf aanmelden voor je een bericht kunt plaatsen.
|
|