Voorwiellagers vervangen
|
Berichten: 34
Topics: 2
Lid sinds: Jul 2024
Bedankt: 52
108 x bedankt in 33 berichten
Al een tijdje heb ik het idee dat het linker voorwiel van mijn oude (2008) Quest niet zo soepel meer loopt. Als ik links en rechts een (vergelijkbare) zet geef draait links keurig ruim 3 minuten voordat ie stopt, maar rechts haalt amper de 30 seconden.
Nu lijkt me dat dit niet de bedoeling is. Ik heb de invloed van de remmen al weg kunnen strepen (remkabel geheel losmaken, wiel achterstevoren op de as zetten zodat de remschoenen helemaal geen contact kunnen maken enz.
Verder voel ik vrij weinig/amper speling en hoor ik geen geluid.
Dan is de vraag: waar licht dit aan? Te weinig vet, of toch wel versleten lagers? Het lijkt alsof de originele lagers er nog inzitten, of ze zijn vervangen met originele lagers (tekst op lager is Sun RACE Sturmey Archer 6001zz)
Ik vraag me af of het de moeite waard is om ze toch te vervangen met twee nieuwe lagers. Hebben mensen nog handige tips hiervoor? Kan ik standaard 6001 SKF lagers hiervoor gebruiken?
Met uitzicht op de Climate Classic over anderhalve maand wil ik toch proberen om een zo licht mogelijke fiets te krijgen.
Terwijl ik dit typ geef ik nog eens een zet aan het wiel en zie ik dat binnenste kant van een van de lagers af en toe meedraait om de as heen, alsof er teveel weerstand in de lager zelf is.
Dat heeft toch wel een extra argument om ze te vervangen.
Berichten: 298
Topics: 13
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 401
881 x bedankt in 294 berichten
, 01:32 PM
(Dit bericht is het laatst bewerkt op , 01:33 PM door twilwel.)
(, 12:35 PM)Kapitein Bosui schreef: Terwijl ik dit typ geef ik nog eens een zet aan het wiel en zie ik dat binnenste kant van een van de lagers af en toe meedraait om de as heen, alsof er teveel weerstand in de lager zelf is.
Dat heeft toch wel een extra argument om ze te vervangen.
Ja, gewoon vervangen. Elk 6001 lager is ok in principe. Stalen afdichtingen (zz) geen rubberen.
Er zijn extra lichtlopende lagers, maar eigenlijk lopen ook goedkope lagers licht wanneer ze eenmaal ingelopen zijn. Bij het inpersen erop letten dat je op de buitenste lager-ring drukt of toch in ieder geval niet alleen op de binnenste maar op beide tegelijk. Dit om schade aan de kogeltjes te voorkomen.
Berichten: 2.336
Topics: 26
Lid sinds: Dec 2017
Bedankt: 31
3559 x bedankt in 1955 berichten
Als ze in de trommel zitten en afgesloten zijn van vocht en vuil, dan zou in principe elk 6001-lager kunnen voldoen. Toch zou ik er eentje inplaatsen met een afdichting. Gewoon, voor de zekerheid zodat er nooit vocht of viezigheid in kan komen, maar ook om te voorkomen dat het lagervet eruit kan lopen.
ZZ - stalen afdichting.
RS - Rubber Seal.
2RS- beide kanten van de lager voorzien van Rubber Seal.
Gezien er nu ook een afdichting opzit, zou ik dus gaan voor een lager met een afdichting erop. Dubbelzijdig, zodat er nooit vet uit kan lopen en onderhoudsvrij.
Zou gaan voor een merklager maar wel eentje gekocht bij een officiele dealer van dat merk. Je wilt geen inferieure namaaklager hebben op een moeilijk bereikbare plaats hebben. Van de grote merken zijn vervalsingen in omloop, dus daarom uitsluitend bestellen bij een officiele dealer. Zal je hooguit een paar euro kosten per lager.
Berichten: 6.456
Topics: 164
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 2536
8696 x bedankt in 4232 berichten
(, 12:35 PM)Kapitein Bosui schreef: Ik vraag me af of het de moeite waard is om ze toch te vervangen met twee nieuwe lagers. Hebben mensen nog handige tips hiervoor?
Ik heb een keer een voorwiellager van de Roeifiets laten vervangen door de fietsenmaker.
Gewoon met het voorwiel erheen. Na 5 minuten stond ik weer buiten. Het bedrag was zo laag dat ik het niet meer zeker weet. Ik meen iets van €2,50 voor het lager en €5,- voor het vervangen.
Het gereedschap dat hij daarvoor gebruikte was echt super handig. Hij liet het wiel er als het ware overheen vallen en toen was het lager eruit. Vervangen idem, maar dan andersom.
Weet iemand anders hoe dit gereedschap heet?
Wim -de roetsende
Thys 209 Rowingbike - Milan SL MK7 - M5 CHR - DF 282
Berichten: 1.699
Topics: 11
Lid sinds: Oct 2020
Bedankt: 475
3346 x bedankt in 1552 berichten
Om de lagers te testen is je pink een instrument, die kan ik er net een beetje insteken en dan het lager draaien. Als dat niet soepel voelt, is er wat mis.
Geen idee wat dat voor gereedschap is, Wim.
De lagerpassing is niet altijd even netjes bij SA. Soms strak, soms wat los. Tussen beide lagers zit een busje, een stukje stalen buis met precies dezelfde binnendiameter als de lagers. Die kun je weg duwen en dan het oude lager er voorzichtig uit tikken, steeds een stukje, draai, opschuiven en een klein tikje geven. Erin kun je bijvoorbeeld een grote dop van je dopsleutelset pakken, Vaak zit daar wel een passende bij.
Het lager een nachtje in de vriezer zodat ie krimpt lijkt ook te werken.
Ook even opletten dat je dat busje er weer netjes tussen hebt zitten.
Berichten: 6.456
Topics: 164
Lid sinds: Apr 2017
Bedankt: 2536
8696 x bedankt in 4232 berichten
6 uren geleden
(Dit bericht is het laatst bewerkt op 6 uren geleden door Wim -de roetsende.)
(, 03:53 PM)Wim -de roetsende schreef: Het gereedschap dat hij daarvoor gebruikte was echt super handig. Hij liet het wiel er als het ware overheen vallen en toen was het lager eruit. Vervangen idem, maar dan andersom.
Weet iemand anders hoe dit gereedschap heet?
https://www.youtube.com/watch?v=Few4sZoFQ6Y&t=213s
Dit is het vanaf 2:35
Wim -de roetsende
Thys 209 Rowingbike - Milan SL MK7 - M5 CHR - DF 282
Berichten: 741
Topics: 43
Lid sinds: May 2022
Bedankt: 6
1582 x bedankt in 699 berichten
Dat is een inwendige lagertrekker als ik het goed heb
Berichten: 67
Topics: 4
Lid sinds: Jul 2017
Bedankt: 9
60 x bedankt in 37 berichten
(6 uren geleden)Wim -de roetsende schreef: (, 03:53 PM)Wim -de roetsende schreef: Het gereedschap dat hij daarvoor gebruikte was echt super handig. Hij liet het wiel er als het ware overheen vallen en toen was het lager eruit. Vervangen idem, maar dan andersom.
Weet iemand anders hoe dit gereedschap heet?
https://www.youtube.com/watch?v=Few4sZoFQ6Y&t=213s
Dit is het vanaf 2:35
Slagtrekker of binnenlagertrekker. Prima om lagers te demonteren, niet om te monteren.
Azub Max - Sunrider - HP Speedmachine - Azub Fatty
Berichten: 34
Topics: 2
Lid sinds: Jul 2024
Bedankt: 52
108 x bedankt in 33 berichten
(, 01:32 PM)twilwel schreef:
Ja, gewoon vervangen. Elk 6001 lager is ok in principe. Stalen afdichtingen (zz) geen rubberen.
Dank allen! Hier heb ik zeker wat aan.
(6 uren geleden)JarnoH schreef:
Slagtrekker of binnenlagertrekker. Prima om lagers te demonteren, niet om te monteren.
Zo'n binnenlagertrekker ken ik van de trapas van mijn gravelbike, daar heb ik 'm wel eens gebruikt om die lagers te vervangen. Maar die past natuurlijk niet in een 6001 lager. Dan maar met iets meer geweld beleid proberen.
Zojuist twee plus twee reserve 6001ZZ lagers besteld. Eruit krijgen en erin persen gaat een klusje worden ergens deze week, ik laat nog wel weten wat het resultaat is.
Berichten: 5.997
Topics: 113
Lid sinds: Sep 2020
Bedankt: 12154
9426 x bedankt in 4612 berichten
In mijn ervaring: Oude lager slopen is geen ramp.
Als je dat met beleid doet kan je die gebruiken om de nieuwe te monteren.
In words of others,
Wisdom blooms, forums unite,
Quoted love takes flight.
|
Gebruikers die dit topic lezen: 1 gast(en)
|
Welkom
|
Je moet jezelf aanmelden voor je een bericht kunt plaatsen.
|
|