Waardering:
  • 0 stemmen - gemiddelde waardering is 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ketting op een velo en overige slijtage delen?
#1
Bij een racefiets (heb Ultegra en Dura-Ace DI2)heb je behoorlijk wat verschillen in kwaliteit en prijs van ketting en tandwielen.
Hoe zit dat bij een velo?Welke kettingsoort wordt het meest gebruikt?En heb ik aan 2 kettingen dan gemiddeld genoeg?
Op de racefiets ben ik afgestapt van Shimano en naar KMC over gegaan.
En tandwielen?Ik neem aan dat niemand met Dura Ace rondt rijd?

Ik denk een afweging tussen prijs/kwaliteit en betrouwbaarheid. Smile

Fred
Antwoord }
Bedankt door: Willeke_IGKT
#2
In een velo zit alles mooi meer beschermd hè?

Maar wanneer je de site van velomobiel.nl checked. Dan kun je lezen Ketting : KMC X11EL. En kettingblad Alligt/df . Hoe de lengte is, dat weet ik niet exact. Maar heb ooit iets begrepen dat het wel 3x de standaard lengte kan bedragen.
Geduld en respect voor de medemens is een schone zaak.
Antwoord }
Bedankt door: Willeke_IGKT
#3
Shimano is iets stiller dan KMC, en schakelt naar mijn indruk iets fijner, maar slijt wel sneller. Een KMC gaat bij mij zelfs 20K mee.
In words of others,
Wisdom blooms, forums unite,
Quoted love takes flight.
Antwoord }
#4
(, 12:54 PM)Status Quooh schreef: Op de racefiets ben ik afgestapt van Shimano en naar KMC over gegaan.

Prima idee, die werken ook prima met onderdelen van Campagnolo en SRAM.
Decathlon 'eigen merk' kettingen zijn trouwens ook KMC.
Van DXC blijf ik voortaan weg, want die lijken te smal(!) te zijn voor Camapgnolo achterderailleurs. Misschien is er niks aan de hand wanneer je ze van een speedje lager pakt, maar het prijsverschil met KMC is m.i. niet interessant genoeg voor meer experimenten.

(, 12:54 PM)Status Quooh schreef: En tandwielen?Ik neem aan dat niemand met Dura Ace rondt rijd?

Dat... lijkt me een juiste aanname, maar om een andere reden dan ik hier tussen de regels door lees.
Ehm, opa vertelt, even een fotootje uit de oude doos, 2010 AD:

[Afbeelding: Mortiroloverzetjes.jpg]

...dit 'kraampje' zag ik in die dagen aan de vooravond van een fietsevenement. Deze Italiaanse fietsenmaker verkocht geen cassettes, maar losse kransjes, we zijn in Italië, het wemelde er van de mooiste karretjes van de firma's Colnago, Wilier, Bianchi, Kuota, De Rosa en Pinarello, met daarop doorgaans onderdelen van de firma Campagnolo, dus de one*-size-fits-all oplossing van de fietsenmaker was een stapel Campagnolo kransjes 29.

Het fietsevenement in kwestie zou namelijk (o.a.) over de Mortirolo voeren, afhankelijk van de gekozen route over de steile kant, of over de erg steile kant. De erg steile kant is over 12 kilometer gemiddeld 11%, maar het is Italië, dus helemaal niks is gemiddeld, en zeker in de kilometers halverwege die klim zijn de stukken 10-11% de plekken waar je er even een koekje bij pakt. Of, OK, je bidon of een gelletje. Een klim, waar wielertoeristen die met de immer-caravan-compatible Franse Alpen dachten te weten met welk verzet je 'overal' boven komt, zich wel eens in konden verslikken. Dus, voor wie op de laatste avond twijfelde of die 25/26/27 achter toch echt wel groot genoeg was, was hier nog een 'reddingsboei' in de aanbieding. Ik kreeg de indruk dat de handel aardig liep (een het evenement in kwestie deden een paar duizend mensen mee...).

Dat was toen, 'normale' cassettes waren 11-23, 12-25, 13-26, of als je heel gek deed dus iets als 13-29.
Compact cranksets waren nog nieuwerwets! De standaard in racefietsland was nog 53-39! Fietsen hadden dus nog voorderailleurs!

En in dat laatste zit een beetje de crux. Ergens heeft iemand bedacht dat achter én voor schakelen maar super ingewikkeld was. Hele generaties wielrenners hebben er nooit problemen mee gehad, maar plots moest je daar kennelijk een halve wiskundige voor zijn. Nou ja, als je maar aan één kant wil schakelen, moet je het totale bereik van voor plus achter (26/13=200%, 53/39=135%, totaal dus 270%) opeens in je cassette verwerken. En als het even kan nog een beetje meer, dan hebben de MTB-ers die ooit met triples reden er ook wat aan. Doe maar een bereik van 400-500% in een cassette, dank u zeer. Erg gunstig voor de tandwielboeren, waar je 'vroeger' alleen de 13-26 verving en die 53 voor zo ongeveer nooit, want doordat de kracht wordt verdeeld over zoveel tanden slijt die echt zeer veel trager, moet nu iedere keer dan het meest gebruikte kransje van de 10-50 cassette versleten is, die hele 10-50 vervangen worden, en die cassettes zijn een leuk stukje prijziger dan de 13-26 van vroeger. En terecht, er zit tenslotte veel meer materiaal in al die grote kransjes.

Die 10-50 en aanverwant, 'megarange' cassettes zijn vooral verkrijgbaar bij de firma's Rotor en SRAM, en vaak een leuk stukje duurder dan Dura Ace, en ze zitten ook in veel velomobielen. Ze zijn er ook van Shimano, maar niet als 'Dura Ace' (of SRAM 'Red', of Campagnolo 'Super Record'), want die houdt bij 11-34** gewoon op. Wie het graag groter wil hebben, moet kennelijk accepteren dat het dan ook flink zwaarder wordt. Al is het extra gewicht van een 'eenvoudiger' cassette uiteraard procentueel veel minder relevant op een velomobiel van 34 kg, dan op een racefiets van 6,8 kg.

*Nou ja, one-size, Campagnolo had natuurlijk net iets verschillende 29 kransjes voor achter een 25, 26 of 27. En 9, 10 of 11 speed. Maar wel allemaal 29.
**Bij de vorige generatie Super Record (De 'Dura Ace' van Campagnolo, al gaan Campagnolo-adepten dat als belediging zien) was 29 nog immer de grootste cassetteoptie, en een minder gangbare. Ook dat is inmiddels voltooid verleden tijd.
Airborne Valkyrie - Airborne Carpe Diem - Airborne Manhattan Project - Van Nicholas Euros - Litespeed Ultimate - Koga Miyata FPC - Optima Baron - Optima Orca - Hase Pino - HP Gekko 20 FX - M5 Lowracer - Quest 259 'Quifje' - Milan SL2 'Yellow Submarine' 
Antwoord }
Bedankt door: Willeke_IGKT
#5
In de velomobiel slijt de ketting een stuk minder omdat ie goed beschut loopt, bij de velomobielen waar de ketting ook achter echt goed beschut loopt, bij een Alleweder a2 dus niet. Dan gaat ie ook heel lang mee. Ik heb een deore 12 speed op een 10 speed cassette zodat het net wel past in de Milan met de normale fiets achternaaf, dus geen enkelzijdige. Je hebt er drie van nodig. In de Milan heb ik geloof ik 2 van de lange versie en 1 van de middellange versie erop zitten. En dan had ik nog een stukje over, maar ik heb de schakels niet afgeteld. De MTB versies zijn er in verschillende aantallen schakels. Met twee kettingen ga je het niet redden. Ook drie standaard racekettingen kon wel eens kritisch worden.

In de Velomobiel heb je meestal grotere kettingbladen dan standaard. Als je boven de 57 tandjes wil wordt het lastig of je moet Prof zijn want in de tijdritten kan het kennelijk wel. Dan zijn de leveranciers Alligt of Daniel Fenn. Beiden alleen met ouderwetse 110 of 130 5 arm steek. 4 arm durace gaat niet. Zeker niet als je meer dan 65 tandjes voor wilt.

Door dat mega blad voor verloopt het schakelen naar een kleiner blad niet altijd ideaal, of is het blad zelfs narrow wide en kun je dus niet schakelen. Ook ivm de korte kettinglijn naar de kettingrol voor bij diverse modellen met twee kettingrollen wordt er erg veel met 1 blad voor gereden en dan heb je liever zo'n MTB cassette achter als je ook iets van heuveltjes tegenkomt.

Op de racefiets ligt het allemaal veel dichter bij elkaar als in een velomobiel, daardoor wil je afhankelijk van je manier van gebruik ook hele andere versnellingen.

Ik ga ook wel eens een nachtje kamperen met de Milan, dan weegt ie zonder mij zo'n 45 kilo en dan trap je dus een hele zware trage trike berg op en dan wordt ook een flinke brug of een subtiel heuveltje al goed merkbaar. En rijdt je ineens 10 km/h. In de stad wisselt je snelheid misschien wel tussen de 15 en 35, heb je de ruimte is 40 of 45 ook wel mogelijk. Bergje af, kun je flink vaart maken en wil je misschien met 70 ook nog wel bij kunnen trappen. Sommige mensen rijden die 70 ook wel op het vlakke, maar ik niet.

Ik heb 46-61 voor en 11-36 achter. Het meeste redt ik op de 61, maar soms heb ik die 46 echt nodig. 46-36 gebruik ik veel vaker als de 61-11. Met een kleiner voorblad zou ik voor het kruisen ook wel uitkomen, maar dan rijdt je meer onderin de cassette en worden de stapjes procentueel groter. Bewust niet groter achter want dan worden de stapjes in het midden van de cassette ook groter. bij 11-38 en 10 speed zit er sprong van 3 tandjes in het midden.

Ik ben er wel een beetje van overtuigd dat de hele dure onderdelen een beetje beter zijn, maar ik betwijfel ernstig of je op 50.000 km met duraace beter af bent dan met deore als je kijkt naar prijs/levensduur. Die paar 100 gram merk ik echt niet, ik fiets ook rond met een lekker praktische Decathlon/Velomobiel.nl standpomp en een hele zooi reservebandjes omdat ik mijn vrouw liever niet bel om me met auto en aanhanger op te halen omdat ik op 100km van huis een tweede lekke band heb gekregen en er geen fietsenmaker is die een smal 406 binnenbandje op voorraad heeft. Even achterin gooien zoals met de racefiets zit er niet in.
Antwoord }
Bedankt door: Tijanus , Willeke_IGKT


Ga naar locatie:


Gebruikers die dit topic lezen: 3 gast(en)
Welkom
Je moet jezelf aanmelden voor je een bericht kunt plaatsen.

Gebruikersnaam:


Wachtwoord:





Nieuwe berichten
NIJL
Het ziet er naar uit...datakneder — 05:10 PM
NIJL
Leuk, een ligfietscl...jacala — 05:00 PM
ketting op een velo en overige slijtage...
In de velomobiel sli...Jeroen S — 04:02 PM
Banden, banden, banden en nog eens band...
Na de, wederom uitst...Tijanus — 04:00 PM
Milan 4.2
Ze zijn al lang blij...LigfietsWilsum — 03:20 PM
Medeliggers onderweg
Alleen als je lang g...Jeroen S — 03:12 PM
Milan 4.2
De fietsersbond neem...Jeroen S — 03:10 PM
E achter V: Roze papiertje wel verdiend!
Dan leg je die er ...Hardloper — 08:55 AM
E achter V: Roze papiertje wel verdiend!
Dan leg je die er to...TvWijk — 11:00 PM
is er een Sunrider in de zaal?
Er staat er weer e...Status Quooh — 10:59 PM
ketting op een velo en overige slijtage...
Op de racefiets be...Tijanus — 10:42 PM
ketting op een velo en overige slijtage...
Shimano is iets stil...365cycle — 08:38 PM
E achter V: Roze papiertje wel verdiend!
Dat snap ik best; ...365cycle — 08:28 PM
E achter V: Roze papiertje wel verdiend!
Dat snap ik best; er...TvWijk — 08:26 PM
ketting op een velo en overige slijtage...
In een velo zit alle...Hardloper — 07:19 PM
is er een Sunrider in de zaal?
Er staat er weer een...GHOOGEN — 02:44 PM
ketting op een velo en overige slijtage ...
Bij een racefiets (h...Status Quooh — 12:54 PM